Camilo Cienfuegos Gorriaran (6 lutego 1932 - 28 października 1959 ?) - rewolucjonista kubański, urodzony w Hawanie.
Camilo był aktywnym członkiem podziemnych organizacji sprzeciwiających się dyktaturze Fulgencio Batisty. W rewolucji kubańskiej odegrał znaczącą rolę, razem z trzema innymi postaciami (Fidel Castro, Raul Castro, Che Guevara), stał się symbolem tejże. Brał udział w ataku na koszary Moncada w 1953 roku, a podczas rewolucji razem z Che dowodził tzw. drugą kolumną oddziałów rewolucyjnych. Po zwycięstwie rewolucji służył w armii kubańskiej w wyższym stopniu, zwalczał wszelkie przejawy kontrrewolucyjne i miał wielki wkład we wprowadzanie w życie reform rolnych. Dnia 28 października 1959 roku jego Cessna (samolot) zniknęła z radarów gdzieś nad wodą podczas nocnego lotu z Camagüey do Hawany. Uważa się, że zginął w katastrofie lotniczej. Grupy anty-castrowskie twierdzą, że to Fidel kazał go zabić, ale jego śmierć ogólnie uważana jest za wypadek.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.