Caen - miasto w północnej Francji, stolica historycznej Normandii i ośrodek administracyjny regionu Normandia Dolna oraz departamentu Calvados.
  • liczba mieszkańców: 114 tys. mieszkańców (1999)
Caen leży nad rzeką Orne, w pobliżu jej ujścia do kanału La Manche. Przemysł samochodowy, elektroniczny, farmaceutyczny, papierniczy i cementowy. W Caen znajduję się port handlowy i rybacki. Jest połączone z La Manche kanałem. Połączenie promowe z Portsmouth (Wielka Brytania).
Caen jest również starym ośrodkiem naukowym z uniwersytetem (od 1432), politechniką i licznymi instytutami badawczymi.
Ważniejsze zabytki: opactwa z XI w.: Abbaye aux Hommes, fundacji Wilhelma Zdobywcy, oraz Abbaye aux Dames, fundacji królowej Matyldy. Ruiny Château de Caen (XI, XV w.), kościóły: romański St. Etienne (XI-XIII w.), La Trinité (XI, XII w.) gotycki Saint-Pierre (XIII-XIV, XVI w.), pałace z XVI i XVIII wieku.
Historia. Caen zostało założone w 2. połowie XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę jako jego główna rezydencja, z zamkiem i dwoma opactwami - męskim (Abbaye aux Hommes) i żeńskim (Abbaye aux Dames). W czasie wojny stuletniej w 1346 i 1417 zdobyte i splądrowane przez Anglików. W 1450 powróciło do Francji. Rozkwit Caen nastąpił w XVI w. i był związany z francuską penetracją wybrzeży Ameryki i Afryki. Od XVII w. protestanckie, ucierpiało w wyniku wojen religijnych. Później Caen utraciło znaczenie po odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685. W okresie rewolucji francuskiej w latach 1789-1799 ośrodek żyrondystów. W czerwcu i lipcu 1944 roku zacięte walki wojsk alianckich z Niemcami po wylądowaniu w Normandii, Caen zostało zdobyte przez 2. armię brytyjską. Zniszczone w około 60%.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.