Bystrzyca - rzeka w południowo-zachodniej Polsce, dopływ Odry, odwadniająca znaczny obszar Sudetów Środkowych. Jej źródła znajdują się pod Leszczyńcem w Górach Suchych na wysokości około 630 m n.p.m., powyżej Bartnicy. Natomiast ujście - we Wrocławiu-Praczach na wysokości około 105 m n.p.m..
Długość rzeki wynosi około 95 km. Powierzchnia dorzecza obejmuje 1768 km². W swoim w górnym biegu rozdziela Góry Suche na południowym-zachodzie oraz Góry i Pogórze Wałbrzyskie na zachodzie od położonych w jej zakolu na wschód Gór Sowich i części Wzgórz Włodzickich ciągnących się na południowym-wschodzie. Jej górski bieg powyżej krawędzi na linii sudeckiego uskoku brzeżnego w Bystrzycy Górnej liczy około 26 km.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.