Burano_ -
Burano jest to włoska wyspa położona na Lagunie Weneckiej. Wyspa jest oddalona od Wenecji o około 7 km a jej populacja wynosi 4,000 mieszkańców. Najbliżej położoną wyspą należącą do archipelagu wysp laguny weneckiej jest Torcello.

Historia

Pierwszymi osadnikami na wyspie byli kolonizatorzy pochodzący z Imperium Rzymskiego. W VI wieku wyspa została podbita przez plemię Altino.
W czasie swojego istnienia wyspa była znana z produkcji oraz wytwarzania koronek. W XVI wieku przemysł ten przeżywał boom i wyspa szybko się rozwinęła. Wkrótce potem materiał, z którego wytarzane były koronki, okrążył Europę, przez co skończyło się zapotrzebowanie na wytwarzanie tego materiału z Burano. Od XVIII wieku aż do roku 1872 roku przemysł koronkowy na wyspie praktycznie nie istniał. W 1872 roku na wyspie otworzono szkołę koronkarstwa. Po jej otwarciu nastąpił kolejny boom na koronki pochodzące z Burano, jednakże rosnące ceny tego materiału w XX wieku spowodowały zamknięcie szkoły i ponowne zaprzestanie produkcji koronek na wyspie.
Burano jest także słynne dzięki kolorowym domom które są szczególnie popularne wśród lokalnych artystów. Słynny francuski Philippe Starck projektant oraz wynalazca posiada trzy domy na wyspie. Innymi zabytkami wyspy są kościoły San Martino oraz Santa Barbara, a także szkoła i muzeum koronkarstwa.

Ciekawostki

  • Aby pomalować własny dom, właściciel musi prosić o pozwolenie lokalne władze które oprócz pozwolenia na samo malowanie muszą się zgodzić na kolor farby używany przez właściciela. Dzięki tej metodzie domy na Burano są oryginalnie a kolory domów rzadko się powtarzają.

Linki zewnętrzne

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.