Bumerang -

Bumerang - broń w kształcie przypominającym banana, stosowana prawdopodobnie zarówno do polowań jak i do walki. Wprawdzie przyjęło się uważać, że właściwie rzucony bumerang wraca, ale nie jest to prawdą. Wracają przede wszystkim bumerangi ćwiczebne, bumerang-broń jest zbyt duży i ciężki by powrócić.

Dane techniczne

    • materiał: cios mamuta, drewno (czarna akacja, drzewo sandałowe, drzewo mangrowe, kazuaryna)
      • współczesne tworzywa (np. włókna węglowe)
    • rozpiętość ramion: do 75 cm
    • masa od 70 do 300 (800 gramów waży najstarszy znany bumerang)
Najstarszy na świecie bumerang odkryto w 1985 roku w Polsce, w jaskini Obłazowa, w przełomie Białki. Bumerang wykonany był z ciosu mamuta, w dodatku miał ornament i ślady pokrycia czerwonym barwnikiem. Po przeprowadzeniu testów stwierdzono, że jest to broń podobna do tej, jaką jeszcze dziś posługują się australijscy aborygeni. Jego wiek oceniono na 24 tysiące lat. Badania prowadził doc. dr hab. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie.
Nie jest to jedyne sensacyjne odkrycie z tej jaskini, która wg niektórych pełniła w okresie paleolitu górnego funkcje sanktuarium. Badań zaniechano z powodu braku funduszów.
Najstarszy bumerang australijski jest wykonany z drewna i liczy 10 tysięcy lat. Pierwszy opis bumerangu (1770) zawdzięczamy angielskiemu przyrodnikowi Josephowi Banksowi, członkowi wyprawy Cooka.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.