Bukareszt -
Bukareszt -
Bukareszt (rum. Bucureşti, "Bukureść") - stolica i główny ośrodek polityczny, przemysłowy i kulturalny Rumunii. Miasto leży w południowej częsci Rumunii, w Wołoszczyźnie.

Dane statystyczne

Miasto zajmuje powierzchnię 236 km2. W 2001 r. miasto liczyło 1,94 mln mieszkańców. (zespół miejski 2,3 mln). Według danych statystycznych bezrobocie w mieście kształtuje się na poziomie 7,1%. 12,9% ludności miasta jest poniżej 15 roku życia, 5,3% powyżej 75 roku życia.

Historia

Według legendy Bukareszt został założony przez bojara o imieniu Bukur. Zgodnie jednak z danymi historycznymi można uznać, iż miasto założył w XIV w. hospodar Mircza Stary po zwycięstwie nad wojskami tureckimi.
Bukareszt czasami jest zwany Paryżem Wschodu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.