Bucefał (gr. Bouképhalos - bykogłowy ) - ulubiony ogier tesalski Aleksandra III Wielkiego.
Jak pisze Pliniusz Starszy w "Historii Naturalnej", jego imię pochodziło od znamiona na łopatce w postaci głowy byka .
Ojciec Aleksandra Filip II miał zamiar kupić tego konia, ale zrezygnował stwierdziwszy, że jest on niebezpieczny i nie ujarzmiony. 12-letni wówczas Aleksander oświadczył, że okiełzna konia. Filip obiecał, że jeśli mu się to uda, w nagrodę dostanie go w prezencie, jeśli zaś nie - musi go sobie sam kupić. Aleksandrowi udała się ta sztuka, a Filip musiał kupić konia za wygórowaną cenę 13 talentów.
Aleksander dosiadał Bucefała we wszystkich swych kampaniach. Dotarł na nim aż do Indii, gdzie padł w 326 p.n.e. nad Hydaspesem (ob. Dźhelam w Pendżabie ) i został pochowany.
Na jego cześć jedno z założonych przez siebie miast Aleksander Wielki nazwał Bukefala (dzisiejsze Dźabalpur).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.