Bużumbura (Bujumbura, Usumbura) - stolica Burundi, szacowana populacja 300 tys. (1994). Miasto leży nad jeziorem Tanganika, największa aglomeracja, centrum administracyjne, komunikacyjne i ekonomiczne Burundi. Współrzędne geograficzne: 3° 22' S, 29° 21' E.

Historia

Bużumbura rozrosła się z małej wioski po tym, kiedy stała się posterunkiem wojskowym w Niemieckiej Afryce Wschodniej w 1889. Nazwa miasta zmieniła się z Usumbura na Bużumbura, kiedy Burundi zdobyło niepodległość w 1962. Od tego czasu, Bużumbura jest areną częstych walk pomiędzy dwiema głównymi grupami etnicznymi kraju: Hutu i Tutsi.

Gospodarka

Produkuje się tu cement, mydło i tekstylia. Bużumbura jest także głównym portem Burundi a statkami eksportuje się kawę, skóry i rudę cyny.

Edukacja

W mieście jest zlokalizowany University of Bujumbura.

Turystyka

Inne atrakcje to trzy muzea oraz Centrum Kultury Islamskiej.

Ciekawostki

  • W mieście znajdują się budynki datowane na okres administracji niemieckiej, jak np. Dom Naczelnika Poczty.
  • Dziesięć kilometrów na południe od Bużumbury spotkali się David Livingstone i Henry Morton Stanley, który wypowiedział wtedy słynne słowa "Dr Livingstone, jak mniemam?" ("Dr. Livingstone, I presume?").
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.