Brygada Świętokrzyska była oddziałem zbrojnym Narodowych Sił Zbrojnych.
Została utworzona 11 sierpnia 1944 roku w Lasocinie. Jej dowódcą był Antoni Szacki. Liczyła od 850 do 1400 żołnierzy. Walczyła zarówno z Niemcami jak i z Armią Ludową. W styczniu 1945 roku wycofała się za zgodą Niemców na teren Czech, gdzie przebywała do zakończenia II wojny światowej.
5 maja 1945 Brygada Świętokrzyska oswobodziła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, przez co została uznana przez USA za siłę sojuszniczą. W sierpniu 1945 Brygada została przekształcona w kompanie wartownicze przy 3 Armii USA.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.