Bronisław Bonawentura Markiewicz (ur. 13 lipca 1842 w Pruchniku koło Jarosławia, zm. 29 stycznia 1912), polski ksiądz katolicki, założyciel Zgromadzenia Świetego Michała Archanioła (CSMA), wybitny pedagog.
Urodził się 13 lipca 1842 w Pruchniku koło Jarosławia. Był kapłanem diecezji przemyskiej, cenionym duszpasterzem i profesorem Seminarium Duchownego. W 1885 udał się do Włoch, gdzie został uczniem św. Jana Bosko. Po powrocie do Polski objął parafię w Miejscu Piastowym, gdzie zajmował się młodzieżą opuszczoną i zaniedbaną w utworzonych przez siebie zakładach wychowawczych. W 1897 skierował do biskupa przemyskiego i do papieża prośbę o pozwolenie na założenie Zgromadzenia. Mimo usilnych starań nie doczekał się chwili zatwierdzenia Zgromadzenia. Zmarł 29 stycznia 1912.
19 czerwca 2005 w Warszawie został beatyfikowany. Papież Benedykt XVI upoważnił do tego prymasa Polski Józefa Glempa.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.