Bronisław Czech (16 sierpnia 1908 - 5 czerwca 1944), najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, uczestnik igrzysk olimpijskich, wielokrotny mistrz Polski, taternik, ratownik górski, pilot i instruktor szybowcowy, lekkoatleta, rzeźbiarz.
Urodził sie w Zakopanem. Ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego i dwuletnie studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego (CIWF) w Warszawie.
Był 24-krotnym mistrzem Polski w wielu konkurencjach narciarskich, klasycznych i alpejskich. Wielokrotnie uczestniczył w narciarskich mistrzostwach świata i Europy. Trzykrotny olimpijczyk, brał udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w latach 1928, 1932 i 1936. Od 1932 roku był trenerem narciarskim, prowadził szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu.
Po wybuchy wojny włączył sie w działalność konspiracyjną (był m.in. kurierem na Węgry). Aresztowany przez Gestapo w 1940 roku, zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau.
Imię Bronisława Czecha nosi Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. Od 1946 roku w Zakopanem rozgrywane są międzynarodowe zawody narciarskie o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.