Przełęcz Brenner - jedna z naważniejszych alpejskich przełęczy na granicy Austrii i Włoch, położona na wysokości 1370 m n.p.m. Rozdziela ona Alpy Zillertalskie od Sztubajów (Stubaier Alpen) w Alpach Centralnych.
Ze względu na niezbyt dużą wysokość przez Brenner prowadzi najdogodniejsza linia tranzytowa stanowiąca połączenie Niemiec z Włochami.
Przejście przez Brenner znane było już w starożytności. Wykorzystywano je licznie w średniowieczu. W drugiej połowie XIX wieku przez Brenner poprowadzono linię kolejową. Ze wzgledu na dogodność połaczenia nie wymagała ona budowy tunelu. Obecnie przez Brenner przechdzi szosa oraz autostrada łącząca Innsbruck i Monachium z Weroną. Na przełęczy stacja kolejowa, a po jej południowej, włoskiej stronie niewielka graniczna wioska Brenner, rozbudowana w czasach Mussoliniego do obsługi posterunków granicznych i celnych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.