Brabantczyk
Inne nazwy
Petit Brabançon; Small Brabant Griffon
Kraj patronacki
Belgia
Klasyfikacja
FCI: Grupa 9, Sekcja 3.2, Wzorzec 82
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa ? - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Brabantczyk - jedna z ras psów.

Krótki rys historyczny

Trzy rasy (Gryfonik brukselski, Gryfonik belgijski i brabantczyk) pochodzą od małego szorstkowłosego psa "Smousje", pochodzącego z okolic Brukseli. W XiX wieku poprzez krzyżówkę z Ruby King Charles Spanielem i mopsem uzyskano krótką czarną sierść i poprawiono typ rasy. Małe, bardzo czujne psy tych ras hodowane są by chronić wozy i stajnie przed inwazją gryzoni. W 1883 pierwsze gryfoniki został rejestrowany w L. O. S. H. (belgijska Księga Rodowodowa). Byli to Topsy (L. O. S. H. nr 163) i Foxine (L. O. S. H. nr 164).
Po roku 1900 stały się bardzo popularne, razem z innymi rasami, dzięki królewskiemu zainteresowaniu okazywanemu im przez królową Marie-Henriette Belgijską. Wiele okazów zostało wyeksportowanych za granicę i pomogło w rozwoju i spopularyzowaniu rasy.

Użytkowość

Pies do towarzystwa
Temperament:

Budowa:

Szata i umaszczenie

Sierść krótka; umaszcznie czarne, czarne podpalane, brunatne, rude.

Wymiary

- wysokość w kłębie: 32 cm;
- waga: 5 kg.
Utrzymanie:

Popularność w Polsce

W Polsce rasa rzadka.

Championat FCI

Nie podlega próbom pracy
Ciekawostki:

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.