POLSKA NAZWA RASY
Inne nazwy
Inna nazwa
Kraj patronacki
Szkocja
Klasyfikacja
FCI: Grupa I - 1
AKC: Herding
ANKC: Grupa 5 (Working Dogs)
CKC: Grupa 7 - Herding
KC: Pastoral
NZKC: Working
UKC: Herding Dogs Breeds
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Pochodzenie
Rasa pochodzi ze Szkocji, a właściwie z Border Country - jest to kraina leżąca pomiędzy Anglią a Szkocją. Stąd też pochodzi nazwa rasy: "border" to w języku angielskim "granica", natomiast "collie" oznacza "użyteczny przedmiot".
Użytkowość
Pies pasterski, zaganiający owce. Wykazuje olbrzymią potrzebę i chęć do pracy oraz ciągłego ruchu. Doskonale nadaje się do upawiania wszystkich sportów kynologicznych, z wyjątkiem szkolenia w kierunku IPO (szkolenie na psa obrończego).
Charakter
Niezwykle inteligentny i bystry pies. Jego niezwykła inteligencja wymaga, aby praca, którą wykonuje, dawała mu radość i pozwalała wykazać się inicjatywą. Właściciel psa powinien dysponować maksimum czasu i odczuwać olbrzymią potrzebę ruchu. Border collie potrzbuje pana o spokojnym usposobieniu, który będzie w stanie żyć z nim w harmonii i potrafić się z nim porozumieć, gdyż w przeciwnym razie border łatwo wymknie się spod kontroli.
Wielkość
Idealna wysokość dla samców to 53cm, dla suk nieco mniej.
Budowa
Border collie ma mieć proporcjonalną budowę ciała, przy czym wygląd jego wskazuje na grację i doskonałą harmonię w połączeniu z odpowiednią masą ciała. Umaszczenie Najczęściej czarno-biały, ale również czekoladowo-biały, blue-merle, red-merle, tricolor, sobolowy. Nie preferuje się psów z przewagą koloru białego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.