Bolonia -
Bolonia (wł. Bologna) - miasto w północnych Włoszech. Stolica regionu Emilia-Romania. Ośrodek administracyjny prowincji Bolonia.
  • Powierzchnia: 140,9 km²
  • Liczba mieszkańców: ok. 380 tys. (1999)
  • Gęstość zaludnienia: 2652 os./km²
Bolonia położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 metrów n.p.m.
Ważny ośrodek handlowy, przemysłowy, kulturowy, naukowy (uniwersytet zał. 1158) i turystyczny.

Zabytki

Ruiny rzymskich budowli, romańska katedra (przebud. XVI-XVII w.), gotycki kościół Św. Franciszka, romańskie i gotyckie wieże mieszkalne, pałace (XIII-XVI w.).

Historia miasta

Założone przez Etrusków jako Felsina. Następnie rzymska Bononia. W 1945 (od 9 do 21 kwietnia) walki między 2 Korpusem Polskim a oddziałami niemieckimi w rejonie Bolonii. Jej zdobycie zakończyło działania 2 Korpusu w kampanii włoskiej.

Sławni Bolończycy

Z Bolonii pochodzą:
Bolonia -

Rynek
Bolonia -

Arkady
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.