Bolesław Piasecki, właśc. Bolesław Bogdan Piasecki, pseud. Leon Całka, Sablewski; (18 lutego 1915 w Łodzi - 1 stycznia 1979 w Warszawie), działacz polityczny, prawnik, oficer WP.
Urodzony w rodzinie urzędnika (ojciec Ludomir był agronomem), ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim w 1935. Działał w ruchu nacjonalistycznym (Obóz Wielkiej Polski, Sekcja Młodych Stronnictwa Narodowego, Obóz Narodowo-Radykalny, Ruch Narodowo-Radykalny - Falanga), po zabójstwie ministra spraw wewnętrznych Pierackiego był internowany w Berezie Kartuskiej w 1934 r. Po zwolnieniu kierował zdelegalizowanym RNR-Falanga.
W latach 1939-1940 więziony przez Gestapo, uczestnik ruchu oporu, założyciel i przywódca tajnej organizacji Konfederacja Narodu. 1944 żołnierz AK, następnie więziony przez władze radzieckie.
Po wojnie współtworzył i kierował tzw. ruchem społecznie postępowym świeckich katolików, skupionych przy tygodniku "Dziś i Jutro". 1952 twórca Stowarzyszenia PAX i przewodniczący jego zarządu (do końca życia). Był posłem na Sejm od 1965 (jednocześnie przewodniczącym Koła Poselskiego PAX). W 1971 r. został wybrany członkiem Rady Państwa. W 1956 r. przez kilka miesięcy był członkiem Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Narodowego.
Odznaczony:
  • Virtuti Militari V klasy (1944)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1955)
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą (1964)
  • Order Sztandaru Pracy I klasy (1969)
W styczniu 1957 głośna była sprawa uprowadzenia i zamordowania syna Piaseckiego, 16-letniego Bohdana.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.