Bokser
Inne nazwy
Deutscher Boxer
German Boxer
Boxer
Kraj patronacki
Niemcy
Klasyfikacja
FCI: Grupa II, Sekcja 2.1
AKC: Working
ANKC: Grupa 6 (Utility)
CKC: Grupa 3 - Working Dogs
KC: Working
NZKC: Utility
UKC: Guardian Dogs
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Bokser - jedna z ras psów.
Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy.
Krótki rys historyczny:

Za bezpośredniego przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera. Hodowlę bullenbeisserów prowadzili myśliwi, wykorzystujący je do polowania. Zadaniem bullenbeissera było złapanie osaczonej przez psy naganiające zwierzyny i przytrzymanie jej do momentu przybycia myśliwego. Aby dobrze spełnić swoją rolę pies ten musiał mieć możliwie szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami. Mógł w ten sposób mocno wgryźć się i przytrzymać ofiarę. Każdy bullenbeisser, który posiadał te cechy był przydatny w polowaniu i tym samym nadawał się do dalszej hodowli, która dawniej kierowała się wyłącznie użytecznością psa i jego przydatnością do konkretnych celów. W ten sposób wyselekcjonowano psa o szerokiej kufie i z wysoko umieszczoną truflą nosa.
Pierwsze wzmianki o bokserze sięgają końca XIX wieku. W 1896 roku w Monachium powstał pierwszy Klub Boksera. Wzorzec rasy ustanowiono po raz pierwszy w 1905 roku. Oprócz psów w typie bullenbeissera do przodków boksera zalicza się buldoga angielskiego.
Użytkowość:
Pies towarzyszący, obrończy i użytkowy.
Temperament:
Pies żywiołowy, wulkan energii, bardzo wesoły i skłonny do zabaw. Doskonale sprawdza się w szkoleniu, wymaga jednak odpowiedniej motywacji i regularnych ćwiczeń. Nie znosi monotonii! Jest psem rodzinnym, towarzyskim, uwielbia być w centrum zainteresowania. Doskonale odbiera nastroje domowników. Źle znosi samotność.
Wzorzec opisuje jego charakter następująco: Bokser powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie, spokojny i opanowany. Jego charakter należy do najważniejszych cech rasy i powinno się zwracać nań wielką uwagę. Przywiązanie i wierność w stosunku do właściciela i całego domu, jego czujność i odwaga jako obrońcy słynne od dawna. Bokser jest łagodny wobec domowników, ale nieufny w stosunku do obcych, radosny i przyjazny w zabawie, ale nieustraszony w poważnych sytuacjach. Jest łatwy w szkoleniu ze względu na swoją karność, rezolutność, wrodzoną odwagę, naturalną ostrość i rozwinięty zmysł węchu. Jako pies mało wymagającym a równocześnie bardzo czysty jest ceniony zarówno w rodzinie jak i jako pies obrończy, towarzyszący i służbowy. Ma pewny charakter, również w starszym wieku pozbawiony fałszu.
Budowa:

Szata i umaszczenie:
Włos: Krótki, twardy, lśniący i przylegający do skóry.
Umaszczenie: Żółte lub pręgowane. Maść żółta występuje w różnych odcieniach, od jasnożółtego do ciemnorudobrązowego, przy czym za najładniejsze uważane jest umaszczenie pośrednie (czerwonożółte). Maska czarna. Odmiana pręgowana ma na żółtym tle w wymienionych powyżej odcieniach, ciemne lub czarne pręgi przebiegające w kierunku żeber. Barwa tła musi wyraźnie kontrastować z barwą pręg. Białe znaczenia nie są niepożądane, mogą wręcz korzystnie wpływać na estetykę umaszczenia, nie moga jednak zajmować więcej niż 1/3 powierzchni ciała. Boksery z większą ilością białych znaczeń oraz boksery białe nie są dopuszczane do dalszej hodowli.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: psy: 57-63 cm; suki: 53-59 cm;
- waga: psy: powyżej 30 kg (przy wysokości w kłębie ok. 60 cm), suki: ok. 25 kg (przy wysokości w kłębie ok. 56 cm).
Popularność w Polsce:

Od kilku lat spada.
Ciekawostki:

Boksery to psy dla ludzi aktywnych, niezmordowane na spacerach, wymagające dużo ruchu i zajęcia. Niektóre boksery doskonale biegają przy rowerze, jednak te formę aktywności należy im dawkować bardzo ostrożnie, po wcześniejszym przygotowaniu kondycyjnym. Przeciwskazania to krotka kufa oraz zdarzające się w tej rasie skłonności do dysplazji i niewydolności mięśnia sercowego.
Młode boksery pozostawione same sobie bez opieki należą do psów niszczących mieszkanie. Są niezwykle inteligentne, stąd wykazują w tej mierze podziwu godną pomysłowość. Dlatego warto przed kupnem psa tej rasy zapytać doświadczonych hodowców o metody ograniczenia niszczycielskich zapędów nowego domownika.
Boksery bardzo lubia bawić się z dziećmi, jednak tak jak w przypadku innych dużych ras psów, zabawy te powinny mieć miejsce wyłącznie pod opieką kogoś dorosłego - rozentuzjazmowany bokser ze względu na swoją skoczność i masę może dziecko niechcący wywrócić.
Niektóre dorosłe boksery nie lubią innych psów, najczęściej szukają godnych siebie rywali w psach swojej wielkośi i większych. Odpowiednio, konsekwentnie prowadzone przez właściciela nie sprawiają większych kłopotów wychowawczych. Jako psy towarzyskie, z reguły żyją w doskonałej komitywie z mieszkającymi z nimi pod jednym dachem innymi zwierzętami.
Bokser absolutnie nie nadaje sie na psa podwórzowego. Ścisły kontakt z właścicielem jest dla psa tej rasy podstawą prawidłowego rozwoju psychicznego.
Boksery nie boją się strzałów. Tak naprawdę ze względu na silną psychikę niczego się nie boją :)
Europejskie (i niektóre poza-europejskie) Kluby Boksera są zrzeszone w organizacji Association Technique Internationale du Boxer - ATIBOX. Atibox organizuje co roku trzy "bokserskie" imprezy: Mistrzostwa Świata Psów Obronnych Atibox organizowaną pod koniec kwietnia, Światową Wystawę Bokserów Atibox organizowaną pod koniec maja (w 2002 roku wystawa ta odbyła się w Polsce gromadząc ok 600 psów z całej Europy), oraz Mistrzostwa Świata Atibox FH (konkurs wg regulaminu tropienia FCI FH) na początku listopada.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.