Bogotá, (poprzednia nazwa oficjalna Santa Fe de Bogotá), to miasto w Ameryce Południowej, stolica Kolumbii.
Bogotá stanowi od 1995 roku Dystrykt Specjalny (Distrito Capital – D.C.), a jest także stolicą departamentu Cundinamarca.
Liczba mieszkańców: ok. 5 mln (2002), zespół miejski ponad 7 mln. Jest to największe miasto w Andach.

Położenie

Położenie geograficzne: ok. 4°N, ok. 72°W

Bogotá leży w centralnej części Kolumbii, w Kordylierze Wschodniej w północnych Andach, na wysokości 2640 m n.p.m. Zajmuje większą część obszaru równiny La Sabana w kotlinie u podnóża szczytów Monserrate (3317 m n.p.m.) i Guadalupe (3100 m n.p.m.)
Kilka miniejszych strumieni łączy się tworząc rzekę Rio Funza lub Bogotá, która tworzy malowniczy wodospad o wysokości 145 m. Miasto rozplanowano ustalając regularny układ ulic, wiele z nich przecina się pod kątem prostym. Zastosowano specjalne oznaczenia na ulice przebiegające z południa na północ, z zachodu na wschód i skośnie do wyżej wymienionych – carreras, calles, diagonales i transversales. W mieście znajduje się wiele placów, z najważniejszym Plaza de Bolívar na czele.
Bogotá jest od setek lat centrum przemysłowym, handlowym, naukowo-kulturalnym kraju. Znajdują się tu siedziby międzynarodowych koncernów, korporacji i banków.
W Bogocie znajduje się międzynarodowy port lotniczy El Dorado. Miasto będąc ważnym węzłem kolejowym i drogowym, jest połączone arteriami komunikacyjnymi zarówno z wybrzeżem, Atlantyku jak i Pacyfiku oraz z innymi większymi miastami Kolumbii. Przez miasto przebiegają autostrada panamerykańska i Simona Bolivara.
Ze względu na znaczenie naukowo-kulturalne stolicy Kolumbii, nazywano ją niejednokrotnie Atenami Ameryki Południowej.
Kilka uniwersytetów i innych szkół wyższych:
 • uniwersytet Los Andes (Universidad de Los Andes)
 • narodowy uniwersytet Kolumbii (Universidad Nacional, założony w roku 1830)
 • uniwersytet katolicki Xavier Pontifical (założony w roku 1622)
 • uniwersytet Santo Tomás (założony w roku 1580)
Oprócz imponujących przepychem dzielnic luksusowych istnieją także dzielnice biedy tugurios.

Historia

Przed okresie prekolumbijskim tereny dzisiejszej Bogoty pierwotnie zamieszkiwały plemiona Indian Czibczów oraz Arawaków. Osada o nazwie Bacatá była centrum ich cywilizacji. 6 sierpnia 1538 hiszpański konkwistador Gonzalo Jiménez de Quesada założył tam osadę Santa Fé de Bacatá (od miejsca swoich narodzin i nazwy miejscowej), która w 1717 r. stała się stolicą wicekrólestwa Nowej Granady, a przez to centrum hiszpańskiej władzy kolonialnej w Ameryce Południowej. W latach 1810-1811 miejscowa ludność zbuntowała się przeciwko Hiszpanom i ustanowiła własny rząd, lecz miasto do 1819 r. było kontrolowane przez hiszpańskich lojalistów. Wtedy to Simón Bolívar przejął rządy w Bogocie i uczynił ją stolicą federacji Gran Colombia (Wielka Kolumbia), obejmującej terytoria obecnej Panamy, Kolumbii, Wenezueli i Ekwadoru. Po rozbiciu tego tworu na odrębne państwa, Bogotá pozostała stolicą Nowej Granady do 1830 roku, a od 1863 r. została oficjalną stolicą Republiki Kolumbii. Od 1955 r. stanowi dystrykt specjalny.
W sierpniu 2000 roku zmieniono nazwę z Santa Fé de Bogotá na Bogotá.
W 1948 roku Bogotá była miejscem konferencji, na której doszło do utworzenia Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) i zawarcia układu o pokojowym rozstrzyganiu sporów międzypaństwowych w Ameryce Południowej.

Przemysł

W Bogocie rozwinął się przemysł:
 • chemiczny
 • lekki
 • maszynowy
 • metalurgiczny
 • obuwniczy
 • spożywczy
 • środków transportu

Zabytki

Główne zabytki Bogoty to zabudowania z okresu kolonialnego i początków republiki, obecne w najstarszej części miasta, dzielnicy La Candelaria, oraz nieco młodszej, La Catedral. Najciekawsze to kościoły San Francisco (świętego Franciszka) z 1567 r., San Ignacio (świętego Ignacego), San Agustín (świętego Augustyna), Santa Clara (świętej Klary) z XVII w., kaplica na wzgórzu Monserrate, katedra La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar (Plac Bolivara), pałac San Carlos, będący rezydencja prezydentów.
Plaza de Bolívar otacza wiele historycznych budynków, m.in. klasycystyczny Capitolio Nacional (siedziba kongresu), Palaco de Justicia (Pałac Sprawiedliwości).
Wśród licznych muzeów na uwagę zasługują Museo del Oro (Muzeum Złota), Museo Colonial (Muzeum Kolonialne) – pierwotnie siedziba zakonu jezuitów z 1640 r., (Museo de Arte Religioso (Muzeum Sztuki Religijnej), Museo de Artes y Tradiciones Populares (Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych), Museo de Arte Moderno (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Museo Arqueológico (Muzeum Archeologiczne), Museo Nacional (Muzeum Narodowe).

Atrakcje turystyczne

Bogotá to także centrum życia kulturalnego. Największe teatry to Teatro Colón, Teatro Libre de Bogotá, Teatro Popular de Bogotá, Teatro Colsubsidio. Pierwszy z teatrów jest również siedzibą miejskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncerty muzyki poważnej odbywają się często w Biblioteca Luis Angel Arango i salach Universidad Nacional (Uniwersytetu Narodowego). Atrakcją turystyczną jest pchli targ przy Mercado de las Pulgas i dzielnica nocnej rozrywki Zona Rosa (różowa strefa). Miłośnicy corridy mogą udać się na Plaza de Toros de Santamaria. Inne atrakcje to planetarium i ogród botaniczny.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.