Dziób ptaków blaszkodziobych
umożliwia przecedzanie wody

Blaszkodziobe (Anseriformes) - rząd ptaków wodnych, na który składają się dwie rodziny: skrzydłoszponowate i kaczkowate. Blaszkodziobe charakteryzują otwarte nozdrza, dobrze rozwinięta warstwa puchowa. Blaszkodziobe gniazdują na wszystkich kontynentach - poza Antarktydą. Typowymi przedstawicielami blaszkodziobych są kaczkowate. Najpospolitszym gatunkiem w Polsce jest kaczka krzyżówka. Od krzyżówki pochodzi kaczka domowa. Blisko spokrewnione z kaczkami są gęsi i łabędzie, które wiosną i jesienią przelatują przez nasz kraj na północ, gdzie się gnieżdżą, i z powrotem do krajów cieplejszych, gdzie spędzają zimę.
Dziób blaszkodziobych jest szeroki, spłaszczony, opatrzony na brzegach blaszkowatymi wyrostkami. Poszukując pożywienia w wodzie, ptaki te przepuszczają wodę między blaszkami, na blaszkach zaś zatrzymują się bezkręgowce i rośliny, które stanowią ich pożywienie. Dziób ten działa więc jak sito.
Blaszkodziobe
Systematyka
Gromadaptaki
PodgromadaNeornithes
Nadrządneognatyczne
Rząd:blaszkodziobe
Nazwa systematyczna
Anseriformes

Blaszkodziobe (Anseriformes)

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.