Fairey Swordfish
"Conte di Cavour" po nalocie brytyjskich samolotów
Atak na Tarent - atak brytyjskich samolotów pokładowych na bazę floty włoskiej przeprowadzony w nocy z 11 na 12 listopada 1940 roku.
ciężkie krążowniki, 2 lekkie krążowniki i 4 niszczyciele osiąga pozycję oddaloną o 180 mil na południowy wschód od Tarentu.
Z pokładu lotniskowca o godzinie 20:40 startuje pierwsza grupa 12 samolotów Fairey Swordfish,
o 21:30 druga grupa złożona z 9 samolotów.
Bitwa morska podczas walk o Guadalcanal w czasie II wojny światowej, stoczona w nocy z 11 na okrętami japońskimi a amerykańskimi w pobliżu przylądka Ésperance na północy wyspy Guadalcanal.
Podłoże:
Od sierpnia 1942 na Guadalcanalu trwały walki pomiędzy amerykańską piechotą morską, zajmującą umocnione pozycje naokoło lotniska polowego Henderson Field, a siłami japońskimi atakującymi z głębi wyspy.
Bitwa lotniczo-morska podczas walk o Guadalcanal w czasie II wojny światowej, stoczona okrętami japońskimi a amerykańskimi, w pobliżu wschodnich wysp archipelagu Wysp Salomona.
Podłoże:
Po wysadzeniu desantu na wyspie bitwie koło wyspy Savo, Amerykanie umacniali swoje pozycje, wykańczając zdobyte japońskie lotnisko polowe i dowożąc posiłki i sprzęt. 19 sierpnia na wyspę swoje posiłki wysadzili Japończycy.
Bitwa pod Santa Cruz bitwa lotniczomorska podczas walk o Guadalcanal w czasie II wojny światowej, stoczona okrętami japońskimi a amerykańskimi, na północ od wysp Wysp Santa Cruz.
Podłoże:
Od sierpnia Wysp Salomona, oraz bitwy okrętów, głównie krążowników obu stron na okalających ją wodach.
Pierwsze ze starć morskich koło wyspy Guadalcanal w czasie II wojny światowej, stoczone w nocy okrętami japońskimi a alianckimi (amerykańskimi i australijskimi).
Przed bitwą
O świcie 7 sierpnia oddziały amerykańskie, wspierane przez marynarkę wojenną, wylądowały na uprzednio zajętej przez Japończyków wyspie Wysp Salomona, spychając oddziały japońskie w głąb wyspy. Dowództwo japońskiej 8.
To bitwa powietrznomorska podczas II wojny światowej między flotą amerykańską a japońską, stoczona w dniach 19 - Morza Filipińskiego, na zachód od archipelagu Marianów.
Została stoczona II wojny światowej, między flotą aliancką a japońską. Zakończyła się zwycięstwem japońskim i zniszczeniem trzonu floty holenderskiej na obszarze Azji południowo-wschodniej.
Podłoże
Równocześnie z atakiem na amerykańską bazę morską Filipin i Indonezji oraz Półwyspu Malajskiego z Indie Wschodnie; jej wielkim bogactwem były złoża ropy naftowej. Jedynym sposobem opanowania Filipin i Indii Wschodnich były Sumatry i Jawy odgradzało ich wewnętrzne Morze Jawajskie.
Jest powszechnie uważana za największą bitwę pancerną drugiej wojny światowej.
Przez kilka miesięcy Niemcy szykowali się do uderzenia na tzw. łuku kurskim (operacja Zitadelle). Przygotowania niemieckie nie umknęły jednak uwadze radzieckiego wywiadu i radziecka wyhamowała niemieckie natarcie. Przełomowym momentem bitwy była pancerna Armię Czerwoną. Bitwa pod froncie wschodnim.
Inaczej zwana bitwą pod Kutnem rozegrała się w dniach 9-wojny obronnej Polski. Została stoczona przez dwie polskie armie "Poznań" (gen. "Pomorze" (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią i 10 Armią z Grupy Armii Południe ("Sud").
Dowodzący całością generał dywizji Tadeusz Kutrzeba dla zapewnienia sobie sprawnego odwrotu na Warszawę, zatrzymał się i skierował przeciw niemieckim 8 i 10 Armiom.
Kampania powietrzna nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem RAF, w czasie drugiej wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. W historiografii brytyjskiej bitwa ta jest określana jako Bitwa o Wielką Brytanię (Battle of Britain).
Po zdobyciu Francji, celem niemieckim była inwazja morska na Wyspy Brytyjskie.
Bitwa o zatokę Leyte (czyt. "Lejti"), zwana też poczwórną bitwą lub drugą bitwą na Morzu Filipińskim jest największą bitwą powietrzno-morską wszech czasów, stoczono ją w dniach 23-25 października 1944 roku. Ostatecznie przypieczętowała los floty japońskiej i doprowadziła do jej rozbicia. Przyniosła ze sobą także nową taktykę - Specjalny Korpus Szturmowy (kamikaze).
Leyte to duża wyspa wulkaniczna otoczona setkami innych podobnych, czasem układających się w łańcuchy.
To bitwa lotniczomorska w czasie II wojny światowej, stoczona Oceanie Spokojnym, zakończona decydującym zwycięstwem amerykańskim. Uznawana jest za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku.
Japońska ofensywa na Pacyfiku
Od udanego ataku z zaskoczenia na amerykańską bazę w Nową Gwineę, Nową Brytanię, Singapur, Hongkong, Filipiny, Malaje.
Dalsze plany ekspansji skupiały się na Pacyfiku, gdzie chcieli przejąć Australii, opanować Aleuty, zabezpieczając tym samym Japonię od północy oraz zdobyć Midway.
Podczas II wojny światowej norweskie aliancki korpus ekspedycyjny z wojskami niemieckimi od Zygmunta Szyszko-Bohusza. W walkach z 27 na 28 maja miasto zostało odbite z rąk Niemców, jednak na skutek pogarszającej się sytuacji, zwłaszcza na froncie we Francji i w Belgii, rozpoczęto w dniu Wielkiej Brytanii 8 czerwca.
W walkach morskich w rejonie Narwiku wzięły udział polskie niszczyciele: ORP Grom, ORP Burza i ORP Błyskawica; ORP Grom zatonął zbomardowany 4 maja 1940 r.
Bitwa II wojny światowej w postaci operacji armii amerykańskiej mającej na celu uzyskanie panowania nad japońską wyspą Okinawa. Rozpoczęta 3 kwietnia 1945 roku, została zakończona 16 czerwca 1945 roku zwycięstwem wojsk amerykańskich. Nazywana także operacją okinawską ze względu na znaczenie i ogrom zaangażowanych sił.
Historia
Przygotowania do bitwy
Strona japońska
W miarę postępów ofensywy amerykańskiej na armii japońskiej w składzie 24 i 62 Dywizji Piechoty, 44 artylerii i 27 czołgów.
Nazwa serii walk między oddziałami amerykańskimi i niemieckimi w czasie drugiej wojny światowej w okresie od Ardenach, w grudniu 1944 r. , gdy armia niemiecka usiłowała zahamować dostawy alianckie do portu w Antwerpii.