W roku 995 cesarz Bizancjum Bazyli II najechał ze swoimi wojskami Syrię gdzie zdobył szereg miast. Jego nieobecność w cesarstwie wykorzystał car bułgarski Samuel, któremu udało się odzyskać wcześniej utracone miasta bułgarskie a także zagrozić Tesalonice.
Dowództwo nad wojskami cesarskimi objął Nicefor Uranos jeden z najwybitniejszych wojskowych i politycznych współpracowników Bazylegi II. W roku 996 Bułgarzy podjęli wyprawę w głąb Grecji. W drodze powrotnej Uranos napadł w wąwozie rzeki Spercheios na obciążoną łupami armię bułgarską, doszczętnie ją niszcząc. Car Samuel i jego syn Roman ciężko ranni z trudem przedostali się do Epiru na terytorium bułgarskie. Około 12 000 Bułgarów wpadło do niewoli bizantyńskiej.
Zwycięstwo to położyło kres dalszym najazdom armii Samuela.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.