Bitwa w wąwozie Brama Trajana 986 r.
W 986 cesarzem Bizancjum został trzydziestoletni Bazyli II syn Romana II. Młody cesarz od razu rozpoczął przygotowania do wojny z Bułgarią której car Samuel od 979 najeżdżał Tesalię zdobywając szereg miast bizantyńskich.
Latem 986 armia cesarska podjęła kontrofensywę. Celem wyprawy Bazylego II była Triadica. W wąwozie zwanym Bramą Trajana (dziś Markowa Kapija) armia bizantyńska wpadła w zasadzkę i poniosła całkowitą klęskę. W ręce Bułgarów wpadł nawet namiot cesarski, a sam Bazyli II musiał ratować się ucieczką. W następstwie tej klęski w prowincjach wschodniobułgarskich doszło do powstania przeciwko jarzmu bizantyńskiemu. W rękach Greków pozostały tylko niektóre miasta obsadzone przez silne garnizony.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.