Bitwa w lesie Teutoburskim stoczona w 9 roku n.e. pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą Arminiusza władcy Cherusków a trzema legionami rzymskimi dowodzonymi przez Publiusza Kwintyliusza Warusa była jedną z największych klęsk Rzymian.
W jednej z kampanii germańskich Rzymianie zapuścili się na odległe tereny zamieszkiwane przez liczne plemiona Cherusków i Tempterów. Legioniści brutalnie traktowali podbitą ludność, dokonując wielu gwałtów i grabieży. Takie postępowanie spowodowało powstanie plemion germańskich, które rozpoczęły koncentrację w rejonie zalesionego wzgórza Teutoburger. Siły rzymskie (30 000 ludzi) rozpoczęły marsz za Germanami, którzy umiejętnie uchylali się od walki. Podczas przekraczania nieprzebytej puszczy Rzymianie byli znienacka atakowani i dziesiątkowani przez przeciwnika. Dodatkowo Germanom sprzyjała gwałtowna burza, która rozproszyła kompletnie oddziały Rzymian.
W końcu ostateczny atak Germanów dokonał dzieła zniszczenia. Poległy 3 rzymskie legiony (około 20 tys. ludzi), a zrozpaczony Warus popełnił samobójstwo. Na wieść o klęsce Warusa Oktawian August miał zawołać: „Warusie, oddaj legiony”.
Klęska w Lesie Teutoburskim spowodowała utratę przez Rzym germańskich ziem leżący na wschód od Renu.
W latach 15 i 16 do Lasu Teutoburskiego dotarł na czele rzymskich wojsk Germanik. Za pierwszym razem pochował kości legionistów Warusa, a za drugim pobił Arminiusza, ale działania te nie zapewniły odzyskania utraconych ziem germańskich. Wkrótce potem cesarz Tyberiusz uznał, że wojny z Germanami są zbyt kosztowne i odwołał Germanika.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.