Bitwa pod Tuskulum 29 maja 1167 r. miała miejsce w w trakcie czwartej kampanii italskiej Fryderyka Barbarossy 1166-1168.
W maju 1167 r. Rzymianie w sile liczonej na 40000 ludzi oblegli miasto Tuskulum, gdzie schronił się Rainald z Dassel z niewielką armią niemiecką. Na pomoc oblężonym cesarz Barbarossa, który oblegał Anconę wysłał Chrystiana z Moguncji na czele 500 rycerzy i 800 Brabantczyków. Dnia 29 maja 1167 r. rankiem rozgorzała bitwa, która trwała aż do wieczora. Z murów Tuskulum Rainald obserwował przygniatającą przewagę Rzymian. Zdecydował się w końcu na wypad z miasta na tyły wroga. Po otwarciu bram Rainald z 300 rycerzami kolońskimi i załogą Tuskulum uderzył na Rzymian. Po tym ataku siły Chrystiana wykonały manewr oskrzydlający i uderzyły na flankę przeciwnika. Rycerstwo rzymskie zaatakowane z 3 stron pozostawiło swoją piechotę i rzuciło się do ucieczki. Zginęło od 2000 do 12000 Rzymian (według różnych źródeł), kilka tysiecy wzięto do niewoli. Zwycięstwo pod Tuskulum otworzyło cesarzowi drogę na Rzym.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.