Bitwa pod Sarwantikarem miała miejsce w roku 1266. Doszło do niej podczas wyprawy emira egipskiego Kalawuna na ziemie Cylicji.
Na polu bitwy stanęły z jednej strony wojska armeńskie pod dowództwem synów króla Hetuma - Leona i Torosa, a z drugiej wojska mameluckie. Armeńczycy ustawili się w centrum ugrupowania w okolicy Wrót Syryjskich. Na flankach natomiast stanęli Templariusze z Baghrasu. Dnia 24 sierpnia 1266 r. obie armie starły się pod Sarwantikarem. Mamelucy, którzy mieli przewagę liczebną rozbili armię ormiańską. Książę Toros poległ na polu bitwy, a jego brat Leon dostał się do niewoli. Muzułmanie zdobyli całą Cylicję. Cylicyjskie królestwo Armenii nie podniosło się już po tej klęsce i przestało odgrywać aktywną rolę na azjatyckiej scenie politycznej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.