Bitwa pod Saratogą - właściwie seria starć między siłami brytyjskimi i amerykańskimi podczas Amerykańskiej Wojny Rewolucyjnej, między 17 września i 8 października 1777, która doprowadziła do kapitulacji armii brytyjskiej 17 października 1777. Bitwa była punktem zwrotnym wojny gdyż amerykańskie zwycięstwo skłoniło Francję do przystąpienia do wojny po stronie amerykańskiej.
W lecie 1777 armia brytyjska składająca się z około 10 tys. żołnierzy pod dowództwem generała John'a Burgoyne'a zaatakowała z Kanady na południe w celu zdobycia miasta Albany nad rzeką Hudson w stanie Nowy Jork co miało doprawadzić do opanowania doliny rzeki i przecięcia kolonii amerykańskich na pół.
Amerykanie nie byli w stanie powstrzymać marszu silnej armii brytyjskiej w otwartej bitwie. Zamiast tego stosowali bardzo skuteczne taktyki opóźniające, niszcząc mosty i urządzając zasadzki, co spowoliniło tempo marszu armii brytyjskiej do kilku kilometrów na dzień.
W końcu armia brytyjska została osaczona przez regularne wojska amerykańskie mające około 15 tys. żołnierzy w okolicy miasteczka Saratoga. Brytyjskie próby wyrwania się z pułapki przez serię ataków między 17 września i 8 października zakończyły się fiaskiem. Wycieńczona armia brytyjska poddała się przeważającym siłom amerykańskim 17 października 1777.
Bitwa była decydującym starciem gdyż udowodniła że ochotnicze armie amerykańskie są zdolne do pokonania wysoce profesjonalnych i doświadczonych wojsk brytyjskich. Amerykański sukces skłonił Francję do przystąpienia do wojny po stronie Ameryki.
Ważną rolę w walkach pod Saratogą odegrał Tadeusz Kościuszko który był odpowiedzialny za budowę amerykańskich fortyfikacji polowych które wydatnie przyczyniły się do utrzymania armii brytyjskiej w pułapce.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.