Bitwa pod Salaminą rozegrała się na morzu w pobliżu wyspy Salamina (gr. Salamis) w Zatoce Sarońskiej niedaleko Aten w 480 roku p.n.e między wojskami greckimi a perskimi.
Ateńczycy zbiegli na Salaminę po porażce pod Termopilami, podczas gdy Persowie palili ich miasto. Wojska perskie pod wodzą Kserksesa I zaatakowały Greków u wybrzeży Salaminy i perski wódz był tak pewny zwycięstwa, że oglądał bitwę z tronu ustawionego na brzegu morza. Persowie mieli przewagę liczebną, 700 trirem przeciw 300, jednak po pierwszym ataku Greków pod wodzą Temistoklesa dodatkowe siły greckie zaatakowały z flanki. Lżejsze i bardziej zwrotne greckie triremy zatopiły około 200 perskich okrętów, tracąc zaledwie 40 własnych, i Kserkses zmuszony był do wycofania się do Azji Mniejszej.
Chociaż głównym strategiem był Temistokles, to w walce odznaczyli się Spartanie walczący pod wodzą Eurybiadesa. To zwycięstwo stało się punktem zwrotnym w wojnie perskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.