Bitwa pod Rossbach (5 listopada 1757) rozegrała się w trakcie trzeciej wojny śląskiej.
Armia francuska oraz armia państw Rzeszy sprzymierzone z Austrią wyruszyły w kierunku Saksonii. Król pruski Fryderyk Wielki okrążył nadciągające siły przeciwnika, po czym uderzył na nie z zaskoczenia. Generał Fryderyk Wilhelm von Seydlitz, którego siły ukryte były za wzgórzami otoczył prawe skrzydło francuskie. Na początku pruska kawaleria oraz lekka rajtaria rozbiła ciężką kawalerię francuską.
Znajdujące się w armii Rzeszy oddziały kawalerii austriackiej próbowały co prawda uderzyć na Prusaków, zostały jednak odrzucone. Większa część oddziałów Rzeszy nie wytrzymała kontrataku i rozpoczęła odwrót, porzucając broń i działa. Dowódca francuski Soubise nakazał wtedy rzucić do ataku rezerwy francuskie, jednak i te zostały odparte.
Równocześnie na piechotę francuską uderzyły bataliony pruskie, a artyleria rozpoczeła ostrzał. Pozbawiona wsparcia kawalerii piechota francuska została odrzucona na prawym skrzydle. W trakcie trzeciego szturmu Prusaków na lewe skrzydło francuskie, przeciwnik rozpoczął ucieczkę w kierunku swojego prawego skrzydła.
Gdy jakiś czas potem kawalerzyści pruscy uderzyli na prawe skrzydło francuskie, Francuzi rozpoczęli bezwładną ucieczkę w kierunku Freiburga.
Porażka sprzymierzonych była całkowita. Prusacy zdobyli 72 działa, 21 sztandarów i tabory francuskie.
Siły przeciwników:
Prusacy: 22000 ludzi (16600 piechoty, 5400 kawalerii, 79 dział)
Francuzi i armia państw Rzeszy: 41400 ludzi (33770 piechoty, 7340 kawalerii, 114 dział)
Straty:
Prusacy: 548 ludzi
Francuzi i armia Rzeszy: 10 000 ludzi
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.