Bitwa pod Rain am Lech miała miejsce w dniach 14–15 kwietnia 1632 roku podczas wojny trzydziestoletniej i była ważnym epizodem tego konfliktu.
Po zajęciu Norymbergi i Doanauworth siły szwedzkie Gustawa II Adolfa skierowały się w kierunku miasta Ingolstadt. Dysponujący dużo słabszymi siłami marszałek Johan von Tilly postanowił nie dopuścić wojsk przeciwnika w pobliże miasta, lokując swoje wojska w pobliżu przejścia przez rzekę Lech na wysokości miasteczka Rain. Po dojściu Szwedów do rzeki rozpoczął się ostrzał artyleryjski z obu stron rzeki, który trwał dwa dni 14-15 kwietnia. W końcu Szwedom udało się pokonać rzekę na południe od pozycji niemieckich. W toku dalszych walk kula z muszkietu strzaskała Tilly'emu udo, wobec czego głównodowodzący wojskami Ligi Katolickiej został odesłany na leczenie do Ingolstadt. Rolę dowódcy przejął po nim Maksymilian I Bawarski, który widząc zagrożenie szwedzkie od południowej strony, dał swoim wojskom rozkaz wycofania się do Ingolstadt. Rana Tillyego okazała się na tyle groźna, że nie udało się go uratować i dnia 30 kwietnia 1632 r. Tilly zmarł. Gustaw tymczasem po nieudanej próbie zdobycia miasta wycofał się na północ.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.