Bitwa pod Queenston Heights – pierwszy epizod wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku. Bitwa odbyła się 13 października 1812.
Bitwa pod Queenston Heights
Konflikt Wojna brytyjsko-amerykańska
Czas13 października, 1812
Miejscepod Queenston, Ontario
RezultatZwycięstwo brytyjskie
Strony walczące
Brytyjczycy
Mohawkowie
Stany Zjednoczone
Dowodzący
Isaac Brock †
Roger Sheaffe
John Norton
Stephen van Rensselaer
Siły
1000 żołnierzy
artyleria
6000 żołnierzy
Straty
20 zabitych
77 rannych
500 zabitych lub rannych
1000 wziętych do niewoli

Dowodzący wojskami brytyjskimi generał Izaac Brock, spodziewał się pierwszego ataku na fortyfikację Fort George położoną w okolicy Niagara-on-the-Lake. Zamiast tego, siły amerykańskie przekroczyły granicę powyżej Wodospadu Niagara. Brook pośpiesznie opuścił Fort George i udał się na czele tysięcznego oddziału na spotkanie armii agresorów. Prowadził ją generał Stephen van Renselaer. Składały się one z sześciotysięcznego oddziału milicji, słabo zorganizowanej i źle wyszkolonej.
Oba odziały spotkały się pod Queenston Heights w czasie, gdy Amerykanie przeprawiali się przez rzekę. Początek bitwy był korzystny dla Amerykanów. Awangarda ich wojsk zdołała przechwycić brytyjską baterię artylerii. Amerykanie zdołali oddać pewną ilość salw artyleryjskich w stronę linii brytyjskich, zanim kontratak przeprowadzony przez generała Rogera Sheaffe odbił działa. W tym samym czasie sprzymierzeni z Brytyjczykami Indianie Mohawk pod wodzą Johna Nortona uderzyli na tyły amerykańskie. Wobec paniki jaką ten fakt wywołał, pozostała część wojsk amerykańskich, znajdująca się jeszcze za rzeką, odmówiła udziału w walce. Amerykanie zmuszeni zostali do wycofania się, tracąc wielu żołnierzy. Także znaczna ich ilość dostała się do niewoli.
Ze strony brytyjskiej zginął dowodzący wojskami Isaac Brock.
Powrót do słynne bitwy
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.