Bitwa pod Presławiem. Wiosną 972 r. cesarz Bizancjum Jan I Tzimiskes wyruszył na wyprawę wojenną na tereny Bułgarii. Cesarz podawał się za przyjaciela pragnącego wyzwolić ich spod jarzma ruskiego, choć to z jego inicjatywy książę ruski Światosław I zaatakował Bułgarię z północy.
Armia bizantyjska składała się z 15 000 piechoty i 13 000 jazdy. Cesarz przekroczył pasmo Starej Płaniny po czym zaatakował obsadzoną przez wojska Światosława stolicę Bułgarii, Presław. W bitwie stoczonej pod murami miasta Tzimiskes złamał piesze szeregi obrońców rzucając na nich uformowany przez siebie doborowy hufiec ciężkiej jazdy (3 kwietnia 972 r.) a następnego dnia zdobył szturmem miasto.
Po tym zwycięstwie wiele miast bułgarskich otworzyło dobrowolnie swe bramy wojskom bizantyjskim. Światosław schronił się w twierdzy Dorystalon gdzie wkrótce rozgorzały zacięte walki. Dnia 25 lipca 972 roku Bizantyjczycy rozbili zupełnie armię ruską pod Doryleum zmuszając przeciwnika do kapitulacji. Światosław zgodził się na oddanie cesarzowi całej Bułgarii otrzymując w zamian możliwość swobodnego odwrotu do ojczyzny. W drodze powrotnej w okolicach Dniepru Światosław zginął jednak w starciu z oddziałem Pieczyngów pod wodzą zdradzieckiego Kurii. Z wyprawy powróciły zaledwie szczątki hufca, który przed kilku laty wyruszył na podbój Półwyspu Bałkańskiego.
Zdobyte ziemie, obejmujące niemal cały obszar wschodniej części carstwa bułgarskiego Tzimiskes wcielił do cesarstwa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.