Bitwa pod Pratteln 26 sierpnia 1444 r. miała miejsce podczas szwajcarskiej wojny domowej 1439-1446 r.
Po obu stronach konfliktu stanęli landgrafowie Zurychu i miast związkowych. 20 czerwca 1444 r. rozpoczęło się oblężenie Zurychu przez 20-tysięczne wojsko związkowe. Obroną miasta kierowali specjaliści habsburscy, natomiast oblegający nie posiadali zbyt wiele doświadczenia w zdobywaniu twierdz. Król Fryderyk III habsburski zwrócił się z prośbą o pomoc do króla Francji Karola VII dysponującego sporą liczbą wojska najemnego. Ten przesłał do Szwajcarii pod 40-tysięczną armię, która dotarła w okolice Bazylei z zamiarem jej zdobycia.
26 sierpnia doszło do bitwy pod Pratteln, w której Szwajcarzy rozbili pierwszą linię wojsk nieprzyjacielskich i zmusili je do ucieczki. Podczas pościgu natknęli się jednak na główne siły wroga i zmuszeni zostali do stoczenia bitwy z kawalerią francuską, która zmusiła ich do odwrotu. Szwajcarzy schronili się w miejscowości St. Jacob, gdzie zostali wybici co do jednego żołnierza. Zginęło 1500 Szwajcarów. Klęska związkowców powitana została w Zurychu biciem w dzwony, nie miała jednak większego wpływu na przebieg wojny domowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.