Bitwa pod Plattsburgh – zwana także Drugą bitwą na Jeziorze Champlain, bitwa morska rozegrana na Jeziorze Champlain oraz lądowa pod miastem Plattsburgh w czasie Wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w trzecim roku wojny 11 sierpnia 1814.
Bitwa pod Plattsburgh
Konflikt Wojna brytyjsko-amerykańska
Czas 11 września, 1814
Miejsce Jezioro Champlain, Nowy Jork
nieopodal miasta Plattsburgh
Rezultat Amerykańskie zwycięstwo
Strony walczące
Brytyjczycy Stany Zjednoczone
Dowodzący
kapitan George Downie – flota
George Prevost – wojska lądowe
porucznik Thomas MacDonough - flota
Siły
14 jednostek pływających
14 000 wojsk lądowych
16 jednostek pływających
2 500 wojsk lądowych
Straty
cała flota zdobyta przez Amerykanów
niewielkie wśród wojsk lądowych
niewielkie

1 września wojska brytyjskie wkroczyły na teren USA i posuwając się szybkim marszem osiągnęły miasto Plattsburgh leżące nad Jeziorem Champlain. Prowadził je Gubernator Generalny Kanady George Prevost. Armia brytyjska składała się z 14 tysięcy żołnierzy. Dwuipółtysięczny garnizon opuścił miasto nie podejmując walki i przenosząc się za rzekę, zdecydowany bronić przeprawy. W międzyczasie rozgorzała "bitwa morska" na jeziorze. Amerykanie dzięki znakomitej taktyce i szczęściu odnieśli w niej sukces. Początkowa bitwa skupiała się na wymianie ognia pomiędzy okrętami flagowymi: brytyjskim Confiance i amerykańskim Saratoga. Po pierwszej wymianie ognia wszystkie działa na obu okrętach zostały zniszczone. Obaj kapitanowie rozpoczęli manewr obrotu, lecz sprawniejszymi marynarzami okazali się Amerykanie. Zdołali oddać salwę jako pierwsi i zniszczyć okręt brytyjski. Amerykanie odnieśli sukces w walce z pozostałą częścią floty brytyjskiej, która wkrótce poszła w rozsypkę. W tym samym czasie brytyjskie siły lądowe usiłowały przekroczyć rzekę. Przeprawa była jednak bardzo skutecznie broniona przez Amerykanów. W czasie walk został ranny w stopę sam dowódca brytyjski. Niepowodzenie w bitwie na jeziorze oraz trudności na lądzie skłoniły Provosta to wycofania się i ostatecznie porzucenia planu inwazji na stan New Jork.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.