Bitwa pod Omdurmanem - stoczona 2 września 1898 roku pomiędzy brytyjskimi i egipskimi wojskami dowodzonymi przez lorda Kitchenera a powstańcami sudańskimi dowodzonymi przez kalifa Abdullaha.
Liczące 26 tys. żołnierzy wojska brytyjsko-egipskie dowodzone przez Kitchenera posuwały się wzdłuż Nilu w kierunku Chartumu. Kilka kilometrów na północ od Omdurmanu, leżącego obok Chartumu, drogę zastąpiły im siły sudańskie liczące ok. 40 tys. ludzi.
Kitchener otoczył swój obóz tzw. zeribą (osłona ze ściętych kolczastych krzaków), ale pozostawił poza nim kawalerię. Tył obozu przylegał do Nilu, zacumowały tam brytyjskie kanonierki. Brytyjczycy, choć mniej liczni, mieli olbrzymią przewagę ogniową, byli też bez porównania lepiej wyszkoleni i uzbrojeni od Sudańczyków.
Dzień przed właściwym starciem (1 września) Sudańczycy odepchnęli znajdującą się przed zeribą kawalerię brytyjską na północ. O poranku następnego dnia rozpoczęli frontalny atak na pozycje brytyjskiej piechoty. Ani jeden Sudańczyk nie zdołał jednak dotrzeć do zeriby - brytyjska zapora ogniowa była niemożliwa do przejścia. Śmierć poniosło 60 Brytyjczyków i Egipcjan, a Sudańczyków zginęło kilka tysięcy.
Następnie wojska brytyjskie wyszły zza zeriby i zaatakowały mahdystów. Zaciekłe kontrataki Sudańczyków spełzały na niczym. Natomiast Kitchener postanowił przypieczętować zwycięstwo przy pomocy widowiskowej szarży kawalerii. Brał w niej udział Winston Churchill. Jednak kawalerzyści nieoczekiwanie natknęli się na przeważające siły sudańskie. Starcie było krótkie, ale bardzo krwawe. Ostatecznie kawaleria wycofali się, ale armia sudańska i tak była rozbita, a Kitchener wkroczył do Omdurmanu i położył kres rewolcie mahdystów.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.