Bitwa pod Noerdlingen miała miejsce dnia 6 września 1634 r. w trakcie wojny trzydziestoletniej i zakończyła się zwycięstwem oddziałów cesarsko-habsburskich nad wojskami szwedzkimi i ich protestanckimi sojusznikami z Niemiec.

Przed bitwą

Po zdobyciu przez armię cesarską dowodzoną przez Ferdynanda Węgierskiego w sierpniu 1634 miejscowości Donauworth i Ratyzbony, kolejnym celem Ferdynanda stało się odbicie z rąk szwedzkich miasta Noerdlingen. Z pomocą przyszła mu armia hiszpańska dowodzona przez jego kuzyna Ferdynanda Austriackiego. Protestanccy sojusznicy Szwedów zamierzali zapobiec zdobyciu miasta przez armie cesarską wysyłając naprzeciw niej wojska pod dowództwem Bernarda Saksońskiego i Gustawa Horna. Dysponowali oni armią w sile 16 000 piechoty i 9000 jazdy. Armia cesarska liczyła 20 000 piechoty i 13 000 jazdy. Dzięki chorwackim szpiegom Ferdynand w porę został powiadomiony o nadciągnięciu armii protestanckiej. Skierowała się ona na zalesiony, pokryty wzgórzami teren na południe od Noerdlingen, gdzie rozpoczęła budowę umocnień polowych. W nocy 5 września oddziały Bernarda podjęły próbę zdobycia wzgórza Allbuch znajdującego się naprzeciwko pozycji wojsk cesarskich. Wojska cesarskie wcześniej jednak zajęły wzgórze na którym się okopały.

Bitwa

Bitwa rozpoczęła się rankiem 6 września atakiem oddziałów protestanckich na wcześniej zajęte wzgórze. Znajdujący sie tutaj żołnierze hiszpańscy zostali wyparci, jednak w czasie walk eksplodowała beczka z prochem, co wprowadziło zamieszanie w szeregach atakujących u boku Niemców wojsk szwedzkich. W szybko wykonanym kontrnatarciu Hiszpanie odzyskali wzgórze. Horn trzynaście razy atakował pozycje przeciwnika, ale wszystkie ataki zakończyły się niepowodzeniem i dużymi stratami protestantów. Koło południa oddziały Horna były tak osłabione, że zmuszony został on do przegrupowania i wycofania swoich wojsk za pozycje Bernarda. W momencie wycofywania się wojsk Horna, armia cesarska, starając się wykorzystać dogodną okazję, wykonała kontrnatarcie. Oddziały Bernarda zostały rozbite i w trakcie ucieczki wpadły wprost na swoich szwedzkich sojuszników. W szeregach protestantów powstał chaos. Zginęło lub zostało rannych 12 000 żołnierzy protestanckich. Horn oraz 4000 jego żołnierzy dostało się do niewoli. Straty wojsk cesarskich to 2000 zabitych i rannych.

Po bitwie

Zwycięstwo pozwoliło Ferdynandowi bez problemu zająć Noerdlingen. Szwedzi całkowicie wycofali się z południa Niemiec. Wielu popierajacych początkowo Szwedów ksiażąt niemieckich przeszło na stronę cesarza co przyczyniło się do zawarcia w Pradze porozumienia pokojowego dnia 30 maja 1635 r.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.