Bitwa pod Nafels 9 kwietnia 1388.
Po bitwie pod Sempach wojna austriacko - szwajcarska toczyła się dalej. Obie strony dokonywały podjazdów i niszczyły nioeprzyjacielskie posiadłości. Szwajcarom udało się zająć habsburskie miasteczko Wesen położone w pobliżu jeziora Walensee. Po dołączeniu się do Związku Szwajcarskiego kantonu Glarus, Austriacy wysłali kojejną ekspedycję dowodzoną przez hrabiego Hansa von Sargansa. Jego wojska wtargnęły w dolinę przegrodzoną starym murem rzymskim i paląc po drodze wsie doszły do miejscowości Nafels.
Tutaj też w dniu 9 kwietnia doszło do decydującej bitwy. Uzbrojeni w prostą broń: halabardy i łuki szwajcarscy chłopi i pasterze okazali się lepsi. Technicznej przewadze przeciwnika przeciwstawili znajomość terenu, umiejętność jego wykorzystania oraz działanie przez zaskoczenie. Zajęli oni dobrze umocnione pozycje na wzgórzach, z których obrzucili głazami maszerującą wąską doliną austriacką konnicę, która w popłochu wpadła na własną piechotę. W tym momencie nastąpił atak Szwajcarów, którzy zaatakowali niepostrzeżenie od tyłu. Austriacy stracili kilkuset ludzi. Podczas odwrotu pod uciekajacymi Austriakami zawalił się most, co umożliwiło Helwetom całkowite rozbicie armii Austriaków.
Rezultatem tej bitwy był traktat pokojowy z Austrią, na mocy którego zrzekła się ona swoich posiadłości pomiedzy Alpami a Renem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.