Bitwa pod Murten 22 czerwca 1476 r.
Po klęsce pod Grandson Karol Zuchwały rozpoczął ponowną koncentrację swoich wojsk. 26 maja Burgundowie zaatakowali miasto Murten. Komendantem załogi miasta był Adrian von Bubenberg, doświadzczony żołnierz berneński.
Wojska Karola zajęły pozycję na wzgórzu skąd panowały nad całą sytuacją. W momencie gdy sytuacja obrońców zaczęła się pogarszać, na pomoc miastu wyruszyły oddziały związkowe w sile 30 000 ludzi, które pod koniec czerwca podeszły pod miasto. Mimo licznych straży w obozie burgundzkim, związkowcom udało się niepostrzeżenie podejść przeciwnika i znienacka zaatakować. Szwajcarzy zdobyli wzgórze i unieszkodliwili artylerie burgundzką. Oddziały Burgundów zepchnięte zostały do jeziora, gdzie zostały unicestwione. Karol podobnie jak pod Grandson zmuszony został do ucieczki.
Klęska Burgundów była całkowita. Stracili oni 8 000 gdy Szwajcarzy zaś zaledwie 410 osób. Bitwa wykazała w całej pełni niezdolność feudalnego rycerstwa do przeciwstawienia się chłopsko-mieszczańskim wojskom szwajcarskim. Bitwa złamała potęgę Burgundów i przeniosła wojnę na terytorium nieprzyjaciela.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.