Bitwa pod Morgarten 15 listopada 1315 r.
W roku 1314 szwajcarski kanton Schwyz rozpoczął budowę fortyfikacji na granicy z Austrią. W tym samym roku Szwajcarzy rozpoczęli działania wojenne przeciwko Austriakom.
Jesienią 1315 r. książę Leopold, brat Fryderyka Habsburskiego, wyruszył na czele kilkutysięcznej (od 8000 do 12 000 rycerzy) armii przeciwko Schwyz. Jego wojsko składało się głównie z rycerzy szwajcarskich, lenników habsburskich, rycerzy niemieckich oraz milicji miejskich Zurychu i Lucerny. Książę był pewien zwycięstwa i wiózł ze sobą powrozy do skrępowania jeńców i zdobycznego bydła.
15 listopada 1315 roku Leopold próbował przejść wraz z armią wąskim przejściem między górami a jeziorem Aegeri. W momencie, gdy czoło kolumny ciężkozbrojnych rycerzy konnych (3000-4000 ludzi) dotarło do miejscowości Morgarten, zostało ono zaatakowane przez zaczajonych na stokach górskich górali (1500 ludzi). Szwajcarzy zrzucali na przeciwnika kłody drzewa i kamienie wyrządzając mu wielkie straty a następnie zaatakowali go halabardami. Ciężkozbrojni zepchnięci do jeziora nie mieli szans na skuteczną obronę. Nastapiła rzeź, z której udało się ujść nielicznym z księciem Leopoldem na czele.
Na polu bitwy pod Morgarten poległ kwiat rycerstwa feudalnego, a zwycięscy chłopi szwajcarscy dzień zwycięstwa postanowili obchodzić co roku jako święto.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.