Bitwa pod Moraviantown znana także jako Bitwa nad Rzeką Thames – potyczka Wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która rozegrała się w drugim roku wojny w okolicach Chatham w kanadyjskiej prowincji Ontario 5 października 1813 roku.
Bitwa pod Moraviantown
KonfliktWojna brytyjsko-amerykańska
Czas5 października, 1813
Miejscepod Chatham-Kent, Ontario
WynikZwycięstwo amerykańskie
Strony walczące
Wielka BrytaniaStany Zjednoczone
Dowódcy
Henry Proctor
Tecumseh
William Henry Harrison
Richard Johnson
Siły
500 Brytyjczyków
1000 Indian
artyleria
2000 żołnierzy
piechota i kawaleria
Straty
12 zabitych
setki w niewoli
nieznane
prawdopodbnie znikome

Po zwycięstwie w Bitwie o Jezioro Erie Amerykanie wyruszyli wgłęb Ontario mając nadzieje na trwałe podporządkowanie sobie prowincji. Na ich spotkanie wyruszył pułkownik Henry Proctor z odziałem pięciuset wojska i baterią artylerii. Towarzyszył mu tysięczny oddział Indiański po wodzą Tecumseha. Obie armie spotkały się w okolicach Chatham w Ontario nad rzeką Thames. Preludium do bitwy była potyczka harcowników indiańskich i amerykańskich.
W tym samym czasie niespodziewany rajd kawaleryjski na brytyjski tabor doprowadził do utraty części zapasów amunicji. Dzień później 5 października rozgorzała zasadnicza bitwa. Brytyjczycy posiadający przewagę w ogniu artyleryjskim planowali ostrzelać siły amerykańskie a następnie zepchnąć je w kierunku rzeki. Jednak z przyczyn technicznych działa nie wypaliły. Błyskawiczna szarża kawalerii amerykańskiej zmusiła skromne odziały Brytyjskie do poddania się. Odziały Indiańskie walczyły do chwili śmierci wodza Tecumseha, poczym uległy rozproszeniu. Stany Zjednoczone odniosły pełne zwycięstwo przy minimalnych stratach.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.