Bitwa pod Montepeloso.
W roku 1041 w Apulii wybuchło powstanie ludności longobardzkiej, popieranej przez Normanów, przeciwko Bizantyjczykom.
Na początku Normanowie zdradą zdobyli miejscowość Melfi, stwarzając tym samym zalążek przyszłego księstwa Apulii. W tym samym roku z Sycylii na zagrożone tereny przybył Dokeianos, jednak został on pokonany przez Normanów w kilku bitwach. W wyniku porażek Bizantyjczycy zmuszeni byli opuścić Messynę.
Kolejnym dowódcą wysłanym na włoskie ziemie z Konstantynopola był Bojoannes Młodszy, który stoczył z Normanami walną bitwę pod Montepeloso, w której stracił całą swą armię i sam dostał się do niewoli normańskiej. Po tej porażce posłuszeństwo Bizancjum wypowiedziało miasto Bari, a stosunki we Włoszech bizantyjskich bardzo się pogorszyły na niekorzyść cesarstwa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.