Bitwa pod Magentą stoczona została dnia 4 czerwca 1859 r. w trakcie wojny francusko-austriackiej o Mediolan w roku 1859.
Wojnę rozpoczęły niewielkie starcia pomiędzy armią austriacką a Francuzami i Sardyńczykami pod Montebello, Palestro, Varese i San Fermo. Walki te zakończone porażkami Austriaków spowodowały odwrót jej armii w kierunku Mediolanu. Dnia 4 czerwca doszło do bitwy pod Magentą, w której wojska sardyńskie i francuskie pokonały nieprzyjaciela i otworzyły sobie drogę na Mediolan, który został zdobyty 7 czerwca. Następnego dnia do stolicy Lombardii wjechali Napoleon III i Wiktor Emanuel II.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.