Bitwa pod Lundy’s Lane– bitwa Wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, która odbyła się w trzecim roku 25 lipca 1814, pod miastem Niagara
Bitwa pod Lundy’s Lane
Konflikt

 Wojna brytyjsko-amerykańska 
Czas

 25 lipca 
, 1814
Miejsce

pod  Niagara (Ontario) | Niagara 
, Ontario (prowincja Kanady)|Ontario
Rezultat

 nierozstrzygnięta

'''Strony walczące'''

 Wielka Brytania | Brytyjczycy 

Milicja Kanadyjska
Indianie
USA | Stany Zjednoczone
'''Dowodzący'''

 George Drummond 
 Winfield Scott 
'''Siły'''

2000 żołnierzy

2000 żołnierzy

'''Starty'''

878 zabitych

860 zabitych


Odział amerykański o liczbie 2000 żołnierzy zaatakował dobrze przygotowany do walki i uzbrojony w artylerię równie liczebny odział brytyjski. Brytyjczycy liczyli na swoją przewagę ognia i ogólną przewagę taktyczną. Amerykanie zaatakowali baterię artylerii. Doznając ciężkich strat zdobyli szaniec późnym popołudniem. Bitwa przeciągnęła się do zmroku. Zapadające ciemności i dymy od wystrzałów pokrywające pole walki znacznie ograniczyły widoczność, tak że wielu żołnierzy po obu stronach zginęło od własnego ognia. Bitwa zakończyła się około północy, kiedy to obie strony zdecydowały się wycofać z pola bitwy. Amerykanie odeszli w stronę Fortu Erie paląc za sobą mosty by utrudnić ewentualny brytyjski pościg. Po drodze Amerykanie rozbili niewielki odział brytyjski broniący im dostępu do Fortu.
Bitwa pod Lundy’s Lane była najbardziej krwawą bitwą wojny. Obie strony straciły około 45% swych sił. Bitwa uznawana jest za nierozegraną, choć obie strony ogłosiły swoje zwycięstwo. Bitwa ta zakończyła amerykańskie próby zajęcia Kanady. Od tego momentu wojna toczyła się wyłącznie na terenie USA.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.