Bitwa pod Longanos 269 p.n.e. to starcie pomiędzy wojskami syrakuzańskiego wodza Hierona a jednym z ludów południowej Italii - Mamertynami.
Celem Hierona byłego dowódcy z armii Pyrrusa było zdobycie Messany i ukaranie kampańskich rzezimieszków Mamertynów. W tym celu pomógł on wojskom rzymskim w zdobyciu sprzymierzonego z Mamertynami Rhegion.
Po zdobyciu miasta Hieron postanowił wykorzystac sytuację i doprowadzić do zniszczenia Mamertynów. Doprowadził do bitwy w której rozgromił swoich przeciwników. Główny jego cel - Messana nie wpadła jednak w jego ręce, gdyż po stronie pokonanych stanął wódz kartagiński Hannibal syn Giskona. Wkrótce wśród Mamertynów nastąpił rozłam w wyniku czego zwrócili się oni z pomocą do Rzym. Dało to początek I wojnie punickiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.