Lepanto - miasto i port w Grecji, obecna nazwa Nafpaktos.
7 października 1571 roku koło Lepanto rozegrała się bitwa morska pomiędzy Turcją a Ligą Świętą, zakończona zwycięstwem chrześcijan.
W 1570 r. Turcja zażądała od Wenecji przekazania Cypru. Wenecjanie zignorowali groźbę turecką. Cypr został najechany przez wojska tureckie. Pius V, papież, zorganizował (maj 1571) wśród państw chrześcijańskich Świętą Ligę, w której główne role odgrywały Hiszpania i Wenecja.
Pod Lepanto stoczono bitwę morską, w której po obu stronach wzięło udział po ok. 200 okrętów. Siłami chrześcijańskimi dowodził książę Juan de Austria, zaś muzułmańskimi - Ali Pasza. Bitwa zmieniła na zawsze sposób prowadzenia bitew morskich. Dotychczas statki walczących stron dążyły do zderzenia, aby dokonać abordażu i prowadzić walkę wręcz. Okręty chrześcijańskie, szybsze od galer tureckich, nie skierowały się na przeciwnika, a stanęły do niego bokiem ostrzeliwując się z dział na burtach. Praktycznie cała turecka flota została zatopiona.
Zwycięstwo sił chrześcijańskich bardzo poprawiło morale w Europie, jednak nie zostało wykorzystane militarnie. Sułtan Selim II miał powiedzieć po bitwie "Pod Lepanto chrześcijanie mnie ogolili. Na Cyprze, ja odciąłem im ramię. Moja broda odrośnie...". I miał rację: wkrótce Liga Święta rozpadła się, Cypr pozostał w rękach tureckich, a w 1574 r. Hiszpania musiała opuścić Tunis.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.