Bitwa pod Krimissos miała miejsce w roku 342 p.n.e. w trakcie wojen Kartagińczyków z Syrakuzami (kampania przeciwko korynckiemu wodzowi Tymoleonowi).
Armia kartagińska pod wodzą Hazdrubala i Hamilkara liczyła 10 000 kartagińczyków z czego 3 000 służyło w elitarnym Świętym Zastępie. Wojska te uzupełniały zastępy najemnych Iberów, Ligurów i Celtów (łącznie 20 000 zbrojnych). Tymoleon zgromadził 12 000 wojowników.
Po przekroczeniu przez Kartagińczyków rzeki Krimissos wojska Hamilkara zostały zaatakowane niespodziewanie z pobliskich wzgórz przez Greków. Wozom bojowym Hazdrubala udało się odeprzeć szarżę konnicy przeciwnika, były jednak bezsilne wobec najeżonej włóczniami falangi hoplitów greckich. Gdy część wojsk kartagińskich znalazła się już na drugim brzegu rzeki i włączała się do walki, nic nie wskazywało na ich porażkę. Wówczas rozpętała się ogromna burza gradowa, w wyniku której potonęło wielu Kartagińczyków. Wojsko Hazdrubala rozpoczeło odwrót. Grecy ścigali przeciwnika dokonując jego masakry. Wyginął cały Święty Zastęp i około 10 000 innych punickich wojów. Tymoleon zdobył obóz kartagiński i cenne łupy, które odesłał do Koryntu. Porażka pod Krimissos na szczęście dla Kartagińczyków nie zadecydowała o losach wojny. Mimo to możnowładcy kartagińscy skazali na śmierć Hazdrubala winnego klęski swoich wojsk. Nowa armia wysłana wkrótce na Sycylię rozbiła wojska Tymoleona pod Iaitos i Messaną. Walki zakończyły się zawarciem pokoju z Syrakuzami (339 p.n.e.)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.