Bitwa pod Kesselsdorf (bitwa pod Kotliskami) rozegrała się 15 grudnia 1745 podczas drugiej wojny śląskiej.
Król pruski Fryderyk II zamierzał zaatakować wojska saskie (sprzymierzone z Austrią) na ich własnym terenie. Nakazał armii Leopolda von Anhalt-Dessau wymaszerowanie z Halle do Drezna. Siły Anhalta liczyły 20 000 ludzi, ku nim jako wzmocnienie król wysłał dodatkowych 10 000 żołnierzy.
W pobliżu Drezna pod Kesselsdorfem Prusacy natknęli się na zbliżoną liczebnie armię saską.
Kawaleria z prawego skrzydła pruskiego przypuściła atak na znajdującą się pod Kesselsdorfem kawalerię saską wypierając ją z pola bitwy. Równocześnie piechota pruska uderzyła na prawe skrzydło i centrum Sasów, którzy również w tym miejscu zostali rozbici. Klęska Sasów była ogromna. Liczba zabitych, rannych i jeńców przekraczała prawie trzykrotnie straty pruskie.
Prusacy odnieśli zwycięstwo. Sasi wycofali się w kierunku Drezna, a stamtąd do Pirny, gdzie połączyli się z siłami austriackimi. Po zwyciestwie Prusacy ruszyli w kierunku Drezna, które zdobyli 17 grudnia.
Siły przeciwników:
Prusacy: 30000 ludzi (21000 piechoty, 9000 kawalerii, 33 działa)
Sasi: 31000 ludzi (24000 piechoty, 7000 kawalerii, 42 działa)
Straty:
Prusacy 5000 ludzi
Sasi: 14500 ludzi
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.