Bitwa pod Kappel 11 października 1531 r. miała miejsce w trakcie drugiej wojny kappelskiej pomiędzy katolikami a protestantami w Szwajcarii.
Bitwa rozpoczeła się wczesnym rankiem 11 października atakiem 300 osobowej grupy wojowników chłopskich z Uri na pozycję zurychskie. Uderzenie zaskoczyło protestantów nie przygotowanych do walki. Kolejne ataki katolików na centrum przeciwnika doprowadziły do jego załamania a odwrót przez grząskie bagna zamienił się szybko w paniczną ucieczkę która przyniosła protestantom duże straty. Zginęło co najmniej 500 żołnierzy zurychskich, a wśród nich walczący z halabardą w ręku przywódca protestantów Zwingli. O zaciętości walk świadczy fakt, że ciało Zwingliego zostało poćwiartowane, spalone a prochy rozsypane z wiatrem. Główną przyczyną klęski wojsk zurychskich był brak chęci do walki i błędy dowództwa, które nie umocniło własnych pozycji obronnych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.