Bitwa pod Jaffą była ostatnim starciem Ryszarda Lwie Serce z muzułmanami w trakcie trzeciej krucjaty w latach 1189 - 1192.
Dnia 5 sierpnia 1192 r. siły chrześcijan w sile 54 rycerzy angielskich i około 2000 piechurów zostały zaatakowane przez wojska Saladyna. Ryszard ustawił swoje wojska za niską palisadą z kołków namiotowych, mającą utrudnić szarżę kawalerii. Król ustawił swoich żołnierzy dwójkami osłoniętymi ogrodzeniem z tarcz i wbitych w ziemie włóczni. Pomiędzy nimi stanęli łucznicy. Muzułmanie wykonali siedem szarż, lecz żadna z nich nie przyniosła rezultatu. Następnie Ryszard rozkazał łucznikom wystrzelenie wszystkich strzał na wroga. Wtedy chrześcijanie przypuścili kontratak odrzucając przeciwnika. Saladyn przerwał bitwę i wycofał się do Jerozolimy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.