Bitwa pod Humiennem miała miejsce 23 listopada 1619 roku.
Polscy lisowczycy pod dowództwem Walentego Rogawskiego w sile 10 tysięcy ruszyli na odsiecz Wiednia oblężonego przez armię Gabora Bethlena - księcia siedmiogrodzkiego.
Przejście przez Karpaty bronione było przez 7 tys. korpus Jerzego Rakoczego. Walenty Rogawski ominął wroga i wyszedł na jego tyły. Początkowa faza bitwy była niekorzystna dla polskich oddziałów, które uległy rozproszeniu. Rakoczy widząc swój sukces wysłał piechotę do plądrowania polskiego obozu. W tym czasie lisowczycy sformowali szyk bojowy i pokonali przeciwnika.
Dzięki polskiej interwencji Wiedeń został uratowany, ponieważ Bethlen musiał przerwać oblężenie. Była to tak zwana pierwsza odsiecz wiedeńska.
Źródła: "Leksykon bitew polskich" - Ronikier, Wróbel
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.