Bitwa pod Horseshoe Bend
Konflikt Wojny indiańsko-amerykańskie
Czas 27 marca, 1814
Miejsce pod Alexander City, Aalbama
Rezultat Amerykańskie zwycięstwo
Strony walczące
Indianie Upper Creek oraz Red Stick Stany Zjednoczone
Dowodzący
Andrew Jackson Czerwony Orzeł
Siły
1 000 2 000 żołnierzy
1 000 sojuszników indiańskich Lower Creek i Cheeroke
Starty
550 do 800 zabitych 78 zabitych

Bitwa pod Horseshoe Bend – bitwa rozegrana 27 marca 1814 w czasie Wojny Indiańskiej . Technicznie można ją także uznać za epizod Wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku.
W marcu 1814 generał Andrew Jackson, przyszły prezydent USA zmobilizował milicję z Tennessee i połączywszy ją z oddziałami zawodowymi oraz wsparty indiańskimi sojusznikami, wyruszył na czele 3 000 tysięcy ludzi w kampanię przeciw Indianom z plemienia Upper Creek. Niepokoje w śród Upper Creek zbiegły się z Wojną brytyjsko-amerykańską 1812 roku i prawdopodobnie były spowodowane brytyjską dywersją. Odział Jacksona spotkał się z Indianami Upper Creek pod Horseshue Bend, gdzie Indianie zbudowali barykadę. Wkrótce otoczeni przez przeważające siły amerykańskie, zostali w niej uwięzieni. W bitwie, która przekształciła się w masakrę zginęło od 550 do 800 wojowników Upper Creek. Liczba się waha w zależności od źródeł. Zwycięstwo nad Indianami przysporzyło Jacksonowi wielkiej popularności, którą wykorzystał w czasie starań o prezydenturę.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.